Thursday, November 29, 2012

Msgr. Robert Martineau (1936-2012) - Confirmations aux Paroisses St. Remi et St. Gabriel


The Archdiocese of Ottawa lost its second priest in as many days when Msgr. Robert MARTINEAU, P.H. died on Tuesday, November 27, 2012 at the age of 76 years.

Born on February 1, 1936 in Ottawa he was ordained June 12, 1962 at St. Mary’s Church by the late Bishop Raymond Windle, then Auxiliary Bishop of Ottawa.

Father Martineau served in several parishes in the Archdiocese (St. Isidore, St. Ignatius, Assumption, St. Augustine and Our Lady of Fatima, retiring as Rector of St. Patrick’s Basilica in 2009. For a number of years he was Regional Vicar for Region IV of the English Sector, a member of the Council of Priests, College of Consultors, Spiritual Director of the Council of Lay Apostolate and Chaplain to Councils of the Knights of Columbus. In 1997, he received the Pro Ecclesia et Pontifice medal and in 1999, he was made a Prelate of Honour.

Visitation will be at St. Patrick Basilica, 281 Nepean Street, Ottawa on Friday, November 30, 2012 after the 4:30 p.m. Mass until 9 p.m.

The Funeral Mass will be held at St. Patrick Basilica at 281 Nepean Street, Ottawa on Saturday, December 1, 2012 at 10:30 a.m.

* * *

C’est avec regret que nous vous faisons part du décès de Mgr Robert MARTINEAU, p. h., décédé le mardi 27 novembre 2012 à l’âge de 76 ans. Né à Ottawa le 1er février 1936, il fut ordonné le 12 juin 1962 à la paroisse St-Mary par S.E. Mgr. J. Raymond Windle, D.D., évêque auxiliaire d’Ottawa.

Il a desservi plusieurs paroisses de l’archidiocèse d’Ottawa et pris sa retraite en 2009 alors qu’il était recteur à la Basilique Saint-Patrick. Pour un certain nombre d'années, il fut le vicaire régional pour la région 4, secteur anglophone, membre du Conseil des prêtres, du Collège des consulteurs, Conseiller spirituel du Conseil diocésain de l’apostolat laïc et aumônier de plusieurs Conseils des Chevaliers de Colomb. En 1997, il a reçu la médaille Pro Ecclesia et Pontifice et en 1999, il a été nommé Prélat d'honneur.

Sa dépouille mortelle sera exposée en la basilique St-Patrick au 281, rue Nepean à Ottawa, le vendredi 30 novembre prochain après la Messe de 16 h 30 jusqu’à 21 h.

Les funérailles seront célébrées le samedi 1er décembre prochain à 10 h 30 à la basilique St-Patrick au 281, rue Nepean à Ottawa.

* * *

CONFIRMATIONS: DIMANCHE, LE 25 NOVEMBRE,
La Solennité du Christ-Roi


La Paroisse St. Remi, Ottawa






* * * * * *


 
La Paroisse St. Gabriel, Gloucester
(aucune photo de la messe. reception seulement):







No comments:

Post a Comment

Post a Comment